Sokakları ve çevresinde mandalina ve deniz kokusu hakim olan Sığacık, İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı küçük bir balıkçı kasabasıdır. Antik Kent Teos’un da bulunduğu Sığacık son yıllarda özellikle Seferihisar’ın “Sakin Şehir” ünvanını 2010 yılında alması ile birlikte hızlı bir turizm potansiyelinde rol almaya başladı.

İzmir’in şehir merkezine ortalama 30 dk. uzaklıkta bulunmasına rağmen kentleşmeye karşı kendisini korumuş, yazın esen serin rüzgarı, akşamları denize yansıyan tekne ve ev ışıkları ile muhteşem bir dinlendirici özelliği vardır Sığacık’ın…

Sığacık’ta ne yapılır?

Sığacık Kalesi

Sığacık’ta günübirlik veya uzun süreli yapılabilecek fazlasıyla aktivite bulunmaktadır. Geçmişi 1500’lü yıllara uzanan Sığacık Kalesi ve Kaleiçi görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Kanuni Sultan Süleyman tarafından Rodos Seferi sırasında sahil ve ticaret güvenliğini sağlamak amacıyla yaptırılmıştır.

Teos Antik Kenti

M.Ö. 1000 li yıllarda İyon kenti olarak kurulduğu bilinen Teos Antik Kenti zamanın önemli bir liman kenti olarak günümüze uzanmıştır. Dönemin en büyük kenti olan Efes Antik Kenti’ne yakınlığı sebebiyle de oldukça önemli bir rolü bulunduğu çeşitli kaynaklarda yazmaktadır. Sığacık’a 2 km uzaklıkta bulunan bölgeye ister minibüslerle isterseniz bisikletiniz veya araçlarınız ile oldukça kolay ulaşabilirsiniz.

Çevre şehirlerden turlar düzenlenen, en doğal haliyle pazar alışverişlerinin tamamlandığı Sığacık Köy Pazarı her hafta Pazar günü kurulmaktadır. Kaleiçi ve çevresinde kurulan Pazar görülmeye değer önemli bir etkinlik halini almıştır.

Yapmadan Dönme…

  • Kaleiçinde eski evler, begonviller, duvar süsleri ile fotoğraf çekinmeden,
  • Teos Antik Kent Gezisinde tarihi hissetmeden,
  • Sığacık Pazarında alışveriş ile en doğal ürünlerin tadına bakmadan,
  • Mis gibi karadut suyundan içmeden,
  • Bölgeye özel dünyaca ünlü Satsuma mandalinasının tadına bakmadan,
  • Taze balık yemeden,
  • Uygun tarihlerde Seferihisar Mandalina Festivali, bölgemizdeki Enginar ve Ot Festivallerinde eğlenmeden

Efes Antik Kenti, Pamukkale, Alaçatı gibi turizm merkezlerine yönelik size özel tur paketleri için lütfen bilgi veriniz.