Sığacık

Sığacık son zamanlarda yıldızı parlayan, daha doğrusu parlatılmaya çalışılan güzel tatil beldelerimizden biri.. Seferihisar ilçesi sınırları içindeki bu belde daha önceden çok az insan tarafından bilinirken şimdilerde bilhassa hafta sonları ve yazın sıcak aylarında yerli ve yabancı turistlerin çok daha fazla ilgisini çekiyor.. Tabii ki bütün bunlar şüphesiz ki Seferihisar ilçesinin cittaslow (yavaş/sakin şehir) etiketini almasından ve bununla bağlantılı olarak gerçekleşen olumlu gelişmeler neticesinde mümkün oldu.

Burada Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’ de en önde anılması gereken kişidir, bu ilçeye bu ünvanı hem de Türkiye’de ilk defa olarak kazandırdığı için… Kendisine buradan bir kere daha teşekkür ediyoruz bölgeye kazandırdıkları için..

Sığacık Seferihisar’a 7 km mesafede deniz kenarında bir mahalle… Osmanlı zamanından kalma tarihi SIĞACIK KALESİ en önemli nostaljik güzelliklerinden… Burada Pazar günleri güzel bir “PAZAR” kuruluyor ve kadınlar evde ürettikleri börek, çörek vesaireyi burada tezgahlarında satıyorlar. İzmir ve çevre illerden insanlar da akın akın geliyorlar… Diğer bir kayda değer nokta da TEOS Harabeleri, mutlaka görülmesi gereken….

Bununla beraber deniz kenarında olmasına rağmen maalesef Sığacık’ta denize girilmiyor ve 4-5 km mesafede AKKUM denilen mevkiye gidiliyor… Dolmuşlar çok sık bir şekilde Sığacık’tan Akkum’a servis yapıyorlar

Netice olarak, Sığacık her ne kadar bir Marmaris, Bodrum ve hatta bir Alaçatı değilse bile bir tatil geçirmeye değecek güzel bir beldemiz…